نخستین همکاری جدی سینمای ایران با اروپا کلید خورد

دانلود فیلم

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
رسانه نبض فیلم در ستاد ساماندهی ثبت شده است و تمامی فعالیت های این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی هست
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

نخستین همکاری جدی سینمای ایران با اروپا کلید خورد

2-1-201561222021

در طول عمر بیش از صد ساله سینمای ایران موقعیت‏های متفاوتی برای همکاری مشترک میان سینماگران ایرانی با دست اندرکاران سینمایی سایر کشورها به وجود آمده است.

بیشتر این همکاری‏ها اما عاقبت چندان خوشی نداشته. با مروری بر تولیدات مشترک سینمایی کشورمان با کشورهای دیگر به این نکته می رسیم که نقش سینماگران و تهیه کنندگان ایرانی صرفا در چهارچوب فراهم آوردن شرایط و امکانات جغرافیایی برای فیلمبرداری خلاصه می‏شده است. پس از پیروزی انقلاب نیز شاهد همکاری های محدود سینمای ایران با سینمای اروپا بوده ایم که شرایط خاصی بر این همکاری ها سایه افکنده بود. در آخرین خبر درباره همکاری های مشترک روز یکشنبه مطلع شدیم هیئتی به سرپرستی رابرت موشچيسكي رييس هيات مديره ATM FX  كمپاني سرشناس لهستاني به همراه ميچل يوزيورچوك سرپرست پروژه هاي بين المللي این شرکت به دعوت مسعود ردايي تهيه كننده ايراني به کشورمان آمده اند تا نخستین تجربه همکاری جدی پایاپای سینمایی ایران با یک کشور اروپایی کلید بخورد.
رابرت موشچيسكي و همکارانش در گفت و گو با بانی فیلم درباره پروژه های مشترک  و همکاری های شرکت لهستانی با طرف ایرانی سخن گفتند.
ATM FX  يك كمپاني بزرگ لهستاني، ارائه دهنده خدمات فني و تكنيكي به  فيلمهايي سينمايي، كليپ هاي تبليغاتي، انيميشن و كنسرت هاي عظيم است. موشچيسكي به دعوت مسعود ردايي از تهیه کنندگان سینما و تلویزیون، به ایران آمده تا برای نخستین بار همکاری مشترک طرف ایرانی با یک شرکت معتبر اروپایی در قالب پروژه های مختلف سینمایی و همکاری های دو جانبه کلید بخورد.
مدیران شرکت لهستانی روز یکشنبه از پشت صحنه فیلم سینمایی «نسیم» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیه کنندگی مسعود ردایی  نیز بازدید کردند. در کارنامه حرفه ای رابرت موشچيسكي تهيه كنندگي چندين فيلم كوتاه لهستاني و همچنين كارهاي تكنيكي چندين فيلم بلند و كوتاه دیده می شود.

 توليدات مشترك تا چه اندازه ميتواند به اقتصاد سينماي دوكشور ايران و لهستان كمك كند؟
– موشچيسكي: اولين هدف اصلي اين همكاري ها ايجاد ارتباط نزديك‏تر بين ملت هاست. يعني مردم ايران لهستاني‏ها را بشناسند و مردم لهستان ايراني ها را بشناسند و بدينوسيله با فرهنگ هاي همديگر آشنا ميشوند. اين يكي از دلايل اصلي ما براي همكاري با ايران است.
 شما چگونه همديگر را ملاقات كرديد؟
– موشچيسكي: آقاي ردايي در يكي از جشنواره هاي اروپايي حضور داشتند و يكي از همكاران ما كه در استوديو فيلم لهستان نيز كار ميكرد با ايشان آشنا شدند و بعدها ما را به ايران دعوت كردند براي همكاري در اين پروژه سينمايي.
 و آيا اين شكل همكاري را در ايران ادامه خواهيد داد؟ براي توليدات بيشتر با كارگردانان و تهيه كنندگان ديگر ايراني؟
– موشچيسكي: حتما. چون كه فرهنگ ايران و لهستان به همديگر خيلي نزديك هستند و ما خيلي مشتاقيم تا اين همكاري ها ادامه پيدا كند. ايران روشنفكران زيادي دارد و همچنين از فرهنگ بسيار بالايي برخوردار هستند.و ما بسيار دوست داريم تا اين دانش و فرهنگ را از ايرانيان كسب كنيم.
 شرايط توليد فيلم در لهستان چگونه است و سينماي اين كشور چه جايگاهي در سينماي اروپا دارد؟
– موشچيسكي: سينماي لهستان شايد امروزه نسبت به ديگر كشورهاي اروپايي جايگاه خيلي مهمي در دنيا نداشته باشد ولي در تلاش هستيم تا با همكاري هاي بين المللي اين جايگاه را ارتقا دهيم. و من فكر ميكنم اين عمل شدنيست. اخيرا ما با يك كمپاني سوِِيدي براي تهيه يك سريال همكاري كرده ايم كه نتيجه خوبي داشت.
 سينماي لهستان در سالهاي دور فيلمسازان بزرگي مانند آندره وايدا، رومن پولانسكي، كريشتف كيشلوفسكي، آندره مونك و يرژي كاوالروويچ داشته كه جايگاه ويژه اي در سينماي جهان به خود اختصاص داده بود. الان در حال حاضر كدام كارگردان لهستاني چنين جايگاهي در سينماي جهان دارد؟
– موشچيسكي: نسل قديم اين سينما فيلمسازان جنگ بودند اما نسل جديد شايد به خوبي قديمي ها نباشند اما فيلمسازان جوان و با استعدادي هستند كه به طور جدي مشغول كار هستند و فيلمهاي خوبي ميسازند…
 اخيرا هم كه فيلم «ايدا» پاول پاوليكوفسكي جايزه اسكار بهترين فيلم خارجي زبان را گرفت…
– موشچيسكي: بله دقيقا. اين فيلم نيز از فيلمساز نسبتا جوان لهستاني است كه اميد سينماي اين كشور به اين فيلمسازان است. و اين نكته را اضافه كنم كه در زمينه فيلم كوتاه، انيميشن و فيلمهاي تبليغاتي بسيار فعال و موفق هستند و جوايز متعددي از سراسر جهان دريافت كرده اند.
 و شما فكر مي كنيد در آينده نيز اين روند پيدايش فيلمسازان جوان ادامه پيدا خواهد كرد؟
– موشچيسكي: مي تونم بگم كه آينده روشن است! (مي خندد) بله، قطعا فيلمسازان جوان بيشتري خواهند آمد و اين روند را ادامه ميدهند. ما در لهستان دانشگاه ها و مدارس سينمايي زيادي داريم كه از آنها استعدادهاي زيادي بيرون مي آيند.
 امروز شما از پشت صحنه فيلم «نسيم» به كارگرداني پرويز شهبازي ديدن كرديد. از سينماي ايران چه تصوري قبل و بعد از بازديدتان داشتيد و داريد؟
– موشچيسكي: ما شايد تصور زيادي از اين سينما در گذشته نداشتيم، اما مي‏دانيم كه سينماي ايران جايگاه ويژه‏اي در جهان بخصوص در جشنواره هاي معتبر و بين المللي چون كن، ونيز و برلين داشته و همچنين در جوايز سينمايي اسكار اخيرا جايزه بهترين فيلم خارجي زبان را دريافت كرده.
– ردايي: دوستان در تلاش هستند تا با پخش كننده هاي جهاني مذاكره كنند تا وقتي اين فيلم ساخته شود در سطح بين المللي به نمايش درآورند و به نتيجه خوبي برسد.
 آقاي ردايي، نحوه آشنايي شما با اين كمپاني لهستاني چگونه بوده؟
– ردايي: من همه ساله در جشنواره هاي بين المللي حضور پيدا مي كنم. سه سال گذشته در جشنواره انيميشن در شهر انيسي فرانسه حضور داشتم و دوستان در انجا حضور داشتند و اين آشنايي شكل گرفت. با يكي ديگر از كمپاني هاي لهستاني سريال بین‏المللی «پن‏توتی» را توليد كرديم كه محصول مشترك پنج كشور از جمله ايران و لهستان است كه در جشنواره ورشو برنده جايزه شد و الان كانديداي جشنواره انيسي ۲۰۱۵ است و همچنين قرار است در جشنواره‏هاي برلين، سياتل و لس آنجلس آمريكا به نمايش درآيد. امكاناتي كه كمپاني ATM FX  مي‏دهد بي‏نظير است و به تمام دنيا سرويس مي‏دهند. امروز هم كه دوستان در پشت صحنه فيلم «نسيم» حضور داشتند با دقت تمام همه چيز را بررسي مي‏ كردند. تمام كارهاي پس از توليد (كارهاي visual و اصلاح رنگ) در لهستان صورت خواهد گرفت.
 حالا با توجه به اين مسايل؛ آيا شما فكر ميكنيد اين روند همكاري بين ايران  و كشورهاي ديگر به صنعت سينما كمك خواهد كرد؟
– ردايي: بله؛ خيلي كمك خواهد كرد مخصوصا به بين المللي بودن بيشتر آن. امروزه صنعت سينماي ايران با تك ستاره هايي در جشنواره هاي مختلف مي‏درخشد. ولي اين كار به صورت پايه‏اي عمل مي‏كند و ما مي‏توانيم تبادل اطلاعات و دانش علمي و فرهنگي مان را به اجرا بگذاريم. اينها همه تاثيرگذار است.
امروز آقاي شهبازي فيلمي با مضمون ايراني و با تكنيك هاي فني لهستان كار كنه و سال بعد مي تواند با يك سوژه لهستاني يا اروپايي كار كند كه اين امر تبادل فرهنگي بين اين دو كشور را برقرار مي كند.
 و مي‏تواند رقابتي هم با فيلمهاي كشورهاي مختلف داشته باشد.
– ردايي: بله دقيقا. و عملا در صنعت سينما خيلي در مورد كار مشترك صحبت ميشود ولي خيلي ظاهر قضيه را نمي‏بينيم. اين الان نشان مي دهد كه هم ما به كشور آنها سفر كرده ايم و هم دوستان لهستاني به اينجا آمده اند و مستقيم به پشت صحنه فيلمي آمدند كه محصول مشترك است و اين روند نشان مي دهند كه اين يك كار ادامه دار خواهد بود.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 117
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.